Bli aktiv hos oss

Om ossRFSL

Föreningen driver flera spännande projekt och arrangemang för att sprida medvetenhet och främja mångfald och inkludering.

RFSL är en antirasistisk och feministisk organisation.

Lediga tjänster

Just nu har vi tyvärr inga lediga tjänster.

Styrelsearbete

Varje år kring januari till mars söker vi nya styrelsemedlemmar beroende på hur styrelsen ser ut i omfång. Hör av dig till valberedningen om du är intresserad! Mejla valberedning@jh.rfsl.se

Skolinformatör

Skolinformatörer besöker skolor dagtid runt om i Jämtland Härjedalen och informerar elever om heteronormativitet, hbtqi och hbqti-historia. Det passar dig som är engagerad och vill verka för ett bättre hbtqi-klimat. Hör gärna av dig på jh@rfsl.se så berättar vi mer. 

Arbetsträning

Vi tar gärna emot personer som vill arbetsträna hos oss. Tillsammans utformar vi en en roll utifrån dina förutsättningar, intressen och verksamhetens behov. Hos oss finns möjlighet att få erfarenhet inom områden som sexuell hälsa, kommunikation, evenemang, politiskt påverkansarbete och föreningsverksamhet.

Är du intresserad av att arbetsträna hos oss? Hör gärna av dig på jh@rfsl.se så berättar vi mer om vilka möjligheter som finns.

Daglig verksamhet

Vi välkomnar även personer inom daglig verksamhet som vill vara en del av vår förening. Tillsammans hittar vi meningsfulla arbetsuppgifter utifrån dina intressen, förmågor och verksamhetens behov. Hos oss finns möjlighet att bidra till allt från praktiska sysslor och evenemang till kommunikation och föreningsverksamhet. Skriv till h@rfsl.se så berättar vi mer.

Volontär

Som volontär är du en viktig del i vårt arbete för att skapa bättre förutsättningar för hbtqi-personer i Jämtland Härjedalen. Som volontär kan du till exempel hjälpa till med vårt regnbågscafé, skolinformation, politiskt påverkansarbete eller sexuell hälsa. Vi är alltid intresserade av nya volontärer!